Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie elektryczne a OZE

OZE, czyli odnawialne źródła energii to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków w energetyce. Prąd produkowany w ten sposób może z powodzeniem zasilać systemy ogrzewania elektrycznego budynków. Technologie oparte na źródłach odnawialnych w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym to inwestycja z myślą o przyszłości. Nie tylko w kontekście naszej planety, ale również trendów w budownictwie.

Co to jest OZE?

Odnawialne źródła energii to takie, których wykorzystywanie nie powoduje nieodwracalnych ubytków i deficytów tego źródła w środowisku. Bazują one na naturalnych, ekologicznych i niewyczerpywalnych zasobach, dzięki czemu produkcja energii jest bezemisyjna. Do OZE należą:

  • energia słoneczna,
  • energia wiatru,
  • energia wodna,
  • energia biomasy (np. rośliny, biopaliwo),
  • energia geotermalna.

Każde z tych źródeł ma swoją specyfikę, sprawdza się przy innych zastosowaniach i na różną skalę. Wszystkie mają jednak dwie wspólne cechy: dbałość o środowisko i gwarancję, że ich nie zabraknie. Z tego powodu rozwój OZE jest obecnie kluczowym kierunkiem rozwoju polityki energetycznej w Europie.

W najbliższych latach będzie ona jeszcze mocniej bazować na rozwiązaniach ekologicznych kosztem ogrzewania paliwami stałymi, takimi jak węgiel. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule pt. Ekologia a ogrzewanie elektryczne. Poniżej podpowiadamy, jak połączyć OZE z ogrzewaniem elektrycznym domu.

Tani prąd, czyli panele fotowoltaiczne

Najpopularniejszą technologią OZE w Polsce są moduły fotowoltaiczne, nazywane panelami fotowoltaicznymi lub fotowoltaiką. Ich popularność gwałtownie rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2018 r. w naszym kraju zaledwie niecałe 30 tysięcy gospodarstw domowych korzystało z mikroinstalacji fotowoltaicznych. W kolejnych latach te liczby podwajały się i potrajały, a obecnie szacuje się, że jest ich niemal pół miliona.

Popularność fotowoltaiki idzie w parze z rosnącą popularnością ogrzewania elektrycznego domów. Coraz więcej osób interesuje się matami grzewczymi i kablami grzewczymi pod ogrzewanie podłogowe elektryczne czy grzejnikami konwektorowymi. Są to bowiem rozwiązania proste i intuicyjne, które można zastosować w zarówno nowych budynkach, jak i remontowanych domach.

Ogrzewanie elektryczne jest proste w instalacji i nie generuje wysokich kosztów początkowych w porównaniu do np. pompy ciepła. Jest to szczególnie ważne w połączeniu z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych, które są kosztowną inwestycją. Połączenie ich z ogrzewaniem elektrycznym zapewnia szybszy zwrot inwestycji, a produkcja taniego prądu pomoże znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dlatego ogrzewanie elektryczne powinno być pierwszym wyborem dla osób korzystających z paneli fotowoltaicznych.

Dofinansowanie OZE w najbliższych latach

Inwestorzy, którzy decydują się na korzystanie z OZE w domu nie tylko wykazują się dbałością o środowisko, ale również zwiększają swoją niezależność energetyczną i znacząco obniżają rachunki za prąd. Inwestycja pociąga za sobą jednak relatywnie duże koszty początkowe i zwraca się dopiero po latach, co może stanowić barierę finansową dla wielu zainteresowanych. Aby skrócić czas zwrotu inwestycji, warto skorzystać z dotacji na OZE.

Dynamiczny rozwój tej dziedziny energetyki w Polsce to w dużej mierze zasługa programów, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”. Osoby remontujące dom mogą również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczą od dochodu część kosztu instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych czy pompy ciepła. W przypadku finansowania zakupu OZE kredytem można ubiegać się o premię termomodernizacyjną, która refunduje część poniesionych kosztów. Jest to rozwiązanie oferowane przez wiele banków, ale warunkiem jest zaciągnięcie kredytu.

Ze specjalnych dofinansowań mogą skorzystać także rolnicy (program „Agroenergia”, programy w ramach PROW, ulgi inwestycyjne). Oprócz programów ogólnopolskich powstaje wiele inicjatyw na poziomie lokalnym. Dofinansowania wojewódzkie, gminne czy miejskie są przyznawane na indywidualnych warunkach dla mieszkańców regionu i mogą się znacząco różnić w poszczególnych regionach Polski.

Przed rozpoczęciem inwestycji warto udać się do lokalnego urzędu i zapytać, z jakiego rodzaju dofinansowania można skorzystać w danym roku. Programy są bowiem realizowane w określonych ramach czasowych, a następnie zastępowane innymi. Z pewnością można jednak stwierdzić, że ze względu na obecny kierunek rozwoju energetycznego w Europie i dążenie do ograniczenia emisji, dofinansowania będą wciąż dostępne w najbliższych latach.