Ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie elektryczne jest „drogie”?

Opinia, że ogrzewanie elektryczne jest drogie to jeden z najczęściej przytaczanych argumentów przeciwko wykorzystywaniu energii elektrycznej do ogrzewania. Na szczęście nie jest to do końca prawda. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, które rodzaje ogrzewania elektrycznego są najtańsze i jak można obniżyć rachunki za prąd w domu.

Ogrzewanie elektryczne – rodzaje

Termin „ogrzewanie elektryczne” jest bardzo szeroki i niejednoznaczny. Może to oznaczać ogrzewanie elektryczne podłogowe, czyli np. maty grzewcze czy kabel grzewczy, ale również grzejniki elektryczne (w tym grzejniki konwektorowe), piec akumulacyjny, kocioł elektryczny i pompę ciepła, która również zasilana jest prądem elektrycznym. Wybór jest bardzo duży, a co za tym idzie, różne są koszty zarówno inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji. Przyjęło się, że ogrzewanie budynków prądem jest z zasady drogie, ale przecież każdy z tych systemów ma inną charakterystykę i inne będą związane z nim opłaty.

Warto śledzić przede wszystkim nowoczesne rozwiązania, jak np. inteligentne, zdalne sterowanie realizowane przez program automatyczny i funkcje sterowania bezprzewodowego na odległość systemem ogrzewania z regulatorem temperatury, które pomagają znacząco obniżyć rachunki za prąd i są nieporównywalnie bardziej wydajne niż ogrzewanie elektryczne starszego typu, pozbawione tych funkcji. Trudno więc w kilku słowach odpowiedzieć na tak ogólne pytania jak: czy ogrzewanie elektryczne jest drogie lub czy tego typu ogrzewanie się opłaca. Tym bardziej, że koszty ogrzewania domu prądem zależą nie tylko od wybranego rodzaju systemu grzewczego i aktualnych cen prądu, ale od wielu różnych czynników.

Znacząca rolę w zwiększeniu atrakcyjności elektrycznych systemów grzewczych odgrywają także systemy OZE, takie jak już dzisiaj powszechnie stosowane domowe instalacje fotowoltaiczne.

Od czego zależy koszt ogrzewania elektrycznego?

Wybór odpowiedniego, jak najbardziej oszczędnego, systemu ogrzewania elektrycznego to podstawa. Jednak to, ile ostatecznie użytkownik zapłaci za ogrzewanie zależy od wielu zmiennych, takich jak:

  • metraż domu,
  • izolacja i ocieplenie budynku,
  • architektury budynku (zwartości, ukierunkowania, rozmieszczenia pomieszczeń, wielkości i lokalizacji elementów przeziernych, możliwości akumulacji energii),
  • temperatury w pomieszczeniach (według indywidualnych preferencji użytkownika),
  • liczba osób zamieszkujących w budynku i ich tryb życia (ile czasu spędzają w domu, czy pracują zdalnie itp.),
  • cena prądu i oferta konkretnego zakładu energetycznego w danej lokalizacji,
  • świadome użytkowanie i wydajne zarządzanie ogrzewaniem (np. stosowanie regulatorów i sterowników).

Przykładowo, zapotrzebowanie na energię domu pasywnego to zaledwie 15 kWh/m2, domu energooszczędnego 40 kWh/m2, a domu energochłonnego nawet 150 kWh/m2. Oznacza to, że przy tym samym metrażu, koszty ogrzewania starego, słabo zaizolowanego budynku mogą być nawet 10-krotnie większe niż nowoczesnego domu pasywnego.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym?

Oszczędności na ogrzewaniu elektrycznym może przynieść przede wszystkim wydajne zarządzanie systemem grzewczym. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które w prosty, wręcz bezobsługowy sposób pomogą obniżyć rachunki za prąd. Są to przede wszystkim urządzenia wyposażone w oprogramowanie dzienne i tygodniowe, które kontrolują w sposób automatyczny, bez ingerencji użytkownika, pracę systemu grzewczego. Funkcje zaawansowane jak Intelligent i „otwarte okno” dodatkowo wpływają na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dzięki tym funkcjom możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania o nawet 30%.

Innym korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie pieca akumulacyjnego, który w procesie ładowania rdzenia akumulacyjnego wykorzystuje tanią energię tzw. drugą taryfę znaną jako taryfa G12. W ten sposób zakumulowana energia jest wykorzystywana do ogrzewania pomieszczenia przez całą dobę. Chcesz wiedzieć, jak możesz obniżyć swoje rachunki za prąd? Skontaktuj się z ekspertem Thermoval i zapytaj, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Ogrzewanie prądem a inne rodzaje ogrzewania – co się opłaca?

Przez wiele lat ogrzewanie elektryczne było uważane za drogie i nieopłacalne, ale ten trend zaczyna się w ostatnim czasie odwracać. Jest to spowodowane m.in. zmniejszeniem zapotrzebowania na energię współczesnych budynków, bardziej świadomym wbudowywaniem funkcji akumulacyjnych w budynek, zwiększeniem świadomości użytkowników, rosnącymi cenami innych paliw, w tym oleju opałowego i gazu ziemnego. Przez to różnica pomiędzy kosztami ogrzewania elektrycznego a innymi jego rodzajami zmniejsza się.

Dodając do tego stosunkowo niskie koszty inwestycyjne w porównaniu do ogrzewania paliwami stałymi (ogrzewanie elektryczne nie wymaga np. budowy komina, urządzenia kotłowni i miejsca do składowania opału) czy zakupu i instalacji pompy ciepła, ten system grzewczy staje się coraz bardziej opłacalny.

Poniżej przedstawiamy uśrednione koszty początkowe i zwrotu inwestycji dla systemu grzewczego opartego na matach i przewodach grzewczych oraz dla pompy ciepła. Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczna potrzebną do ogrzania budynku przyjęto na poziomie 6030,00 kWh według WT 2021. Jest to uśrednione wyliczenie kosztów oraz zwrotu inwestycji dla domku o powierzchni 90 m2.

Porównanie uśrednionych kosztów oraz zwrotu inwestycji
dla elektrycznego ogrzewania podłogowego i pompy ciepła.

Zaletą ogrzewania prądem jest także wygoda i łatwość w obsłudze, zwłaszcza w porównaniu z paliwami stałymi, takimi jak węgiel, ekogroszek (groszek III) czy drewno. Wiele osób uważa taki komfort za bezcenny.

Warto również wspomnieć, że za rosnącą popularnością ogrzewania prądem stoi budząca się świadomość ekologiczna Polaków. Coraz więcej osób zaczyna na pierwszym miejscu stawiać dbałość o środowisko naturalne i jakość powietrza oraz łączyć ogrzewanie elektryczne z odnawialnymi źródłami energii, jak np. fotowoltaika.