Jaki grzejnik konwektorowy wybrać i jak go skonfigurować do optymalnej pracy?
Konwektory to bezpieczne, trwałe i niezawodne grzejniki elektryczne. Ze względu na funkcjonalność, łatwość montażu oraz szeroki asortyment i różnorodne wzornictwo, ich popularność stale rośnie. Jak wybrać grzejnik konwektorowy, który w pełni odpowiada Twoim potrzebom i jak skonfigurować jego pracę? Dowiedz się tego z naszego artykułu, a po obejrzeniu materiałów wideo bez problemu zamontujesz i przygotujesz urządzenie do pracy!
Zasady działania grzejników konwektorowych
Działanie elektrycznych grzejników konwektorowych opiera się na procesie naturalnej cyrkulacji powietrza — konwekcji. Gorące powietrze wylatuje przez górną kratkę i ogrzewa pomieszczenie mieszając się z powietrzem zimnym. Dzięki wykorzystaniu zjawiska konwekcji, w pomieszczeniach zachodzi stała cyrkulacja ciepłych mas powietrza i utrzymywana jest komfortowa temperatura. Taka zasada działania pozwala grzejnikom konwektorowym nagrzewać powietrze nie tylko wydajnie, ale także możliwie równomiernie.
Głównymi elementami konstrukcyjnymi grzejnika są: korpus, grzałka (wymiennik ciepła) oraz termostat. Wiele konwektorów jest „wyposażonych” w różne dodatkowe funkcje zwiększające komfort i bezpieczeństwo obsługi urządzenia.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj grzejnika konwektorowego?
Kluczowym czynnikiem wyboru rodzaju elektrycznego grzejnik konwektorowego jest kubatura pomieszczenia, w którym grzejnik będzie dogrzewał lub ogrzewał powietrze. W ofercie Thermoval znajdziesz różne grzejniki konwektorowe o różnej mocy, modele podzielone są na serie:
To urządzenia od modeli podstawowych po zaawansowane, wyposażone między innymi w szereg dodatkowych funkcji, w czytelne wyświetlacze LCD oraz w elektroniczne termostaty. Oferujemy też modele, którymi można sterować zdalnie przy pomocy aplikacji w telefonie komórkowym.
Montaż i konfiguracja elektrycznego grzejnika konwektorowego: instrukcja krok po kroku
W pierwszej kolejności należy określić miejsce, w którym grzejnik będzie eksploatowany. Może być zainstalowany na ścianie lub pracować ustawiony na nóżkach. W przypadku montażu naściennego grzejnika, należy zachować odległości powierzchni grzejnika do przedmiotów w pomieszczeniu.
Grzejniki typu IP24 mogą być montowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza.
Instalacja jest zabroniona:
- w strefie 1 łazienki lub pomieszczenia kąpielowego;
- w strefie 2, jeżeli osoba znajdująca się w wannie, pod prysznicem może sięgnąć do grzejnika lub jego przewodu zasilającego.
Gniazdko zasilające do grzejnika powinno być instalowane co najmniej 25 cm powyżej poziomu podłogi i poza strefą 2.
- Montaż rozpocznij od przyłożenia szablonu montażowego do ściany. Za jego pomocą odznacz miejsca na kołki montażowe.
- Wywierć w odpowiednich miejscach otwory i osadź w nich kołki montażowe. Następnie przykręć uchwyty montażowe.
- Aby zawiesić grzejnik na ścianie, włóż górne druciane oczka od uchwytu w kwadratowe otwory montażowe, które znajdują się na tylnej ściance grzejnika.
- Następnie, podnosząc grzejnik do góry i lekko pochylony do przodu, naciągnij sprężyny uchwytów.
- Nasadź grzejnik na dolne ząbki, aby weszły pomiędzy otwory dolnej kratki wlotowej powietrza.
Konfiguracja trybu pracy różnych modeli grzejników konwektorowych
Szczegóły i parametry funkcji grzejników Thermoval znajdziesz w materiałach filmowych: