Ogrzewanie podłogowe

Pompa ciepła do ogrzewania domu — czy to się opłaca?

Pompy ciepła stają się w ostatnim czasie standardowym rozwiązaniem grzewczym w nowopowstających budynkach. Są komfortowe, efektywne, wielofunkcyjne (np. z opcją chłodzenia), a do tego ekologiczne. Dodatkowo, ich cena staje się z roku na rok coraz bardziej przystępna, a liczne dotacje sprawiają, że więcej osób może sobie pozwolić na to nowoczesne rozwiązanie. Polacy już wiedzą, że pompa ciepła naprawdę się opłaca.

Jakie ogrzewanie domu wybrać w 2022 roku?

Tradycyjne ogrzewanie budynków paliwami stałymi, takimi jak węgiel, olej czy gaz ziemny, znacząco traci na popularności. Chaos na rynku paliw, sytuacja polityczna w Europie i związany z nią kryzys energetyczny, wstrzymanie realizacji przyłączy gazu, coraz wyższe rachunki za energię — to wszystko sprawia, że Polacy szukają alternatywnych rozwiązań. Nie bez znaczenia pozostaje również proekologiczna strategia Unii Europejskiej, która zakłada znaczne zmniejszenie emisyjności i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Kolejne regulacje istotnie ograniczają, a w przyszłości wręcz uniemożliwiają, ogrzewanie domów kotłami na paliwa stałe. Nic więc dziwnego, że wzrasta zainteresowanie rozwiązaniami, które będą korzystne zarówno dla portfela, jak i środowiska. Coraz więcej osób korzysta z ogrzewania opartego na odnawialnych źródłach energii (OZE), takich jak pompy ciepła. Bazują one na nowoczesnych technologiach, zapewniają inwestorom wysoki komfort użytkowania, generują niskie koszty utrzymania i nie szkodzą środowisku. To wszystko sprawia, że zainteresowanie pompami ciepła jest obecnie rekordowe.

Pompy ciepła Thermoval Polska

Split (SAPPORO) — jednostka zewnętrzna oraz wewnętrzna

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła to urządzenie zasilane elektrycznie, które pozyskuje ciepło ze środowiska naturalnego, by następnie przetworzyć je do wykorzystania w centralnym ogrzewaniu oraz do podgrzania wody użytkowej. Źródła, z których pompa pobiera energię mogą być różne i to właśnie na tej podstawie wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje tych urządzeń:

  1. pompy ciepła gruntowe (pozyskują ciepło z ziemi),
  2. pompy ciepła wodne (pozyskują ciepło z wód gruntowych),
  3. pompy ciepła powietrzne (pozyskują ciepło z powietrza na zewnątrz budynku).

Najbardziej rozpowszechnione są te ostatnie, wykorzystujące energię z powietrza. Ich zaletą jest montaż, który jest dużo łatwiejszy niż w przypadku pomp instalowanych w ziemi. Wyróżnia się 2 rodzaje powietrznych pomp ciepła: split (np. Thermoval Sapporo) i monoblok (Thermoval Mito). Ich sposób działania jest zbliżony, różnią się jednak konstrukcją. W obu przypadkach jednostkę zewnętrzną (agregat) umieszcza się na zewnątrz budynku, najlepiej na specjalnej bazie niwelującej hałasy, drgania oraz zapewniającej odpowiednią odległość agregatu od gruntu (zazwyczaj producenci zalecają minimum 30 cm). Dla pompy typu split instalacja chłodnicza z modułem hydraulicznym znajduje się jednak wewnątrz domu, a dla urządzenia typu monoblok moduł hydrauliczny jest już wbudowany i nie wymaga dodatkowego podłączenia czynnika chłodzącego w środku budynku. Jednostka jest instalowana wyłącznie na zewnątrz. Bez względu na rodzaj, pompy ciepła mają szereg zalet. Dzięki nowoczesnym technologiom, pracują wydajnie nawet w niskich temperaturach. Są praktycznie bezobsługowe i czyste, również pod kątem emisji dwutlenku węgla. Z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w budynkach nowych, jak i tych modernizowanych. Dodatkową ważną funkcją jest możliwość zmiany obiegu, dzięki czemu w zimie pomieszczenia będą ogrzewane, a w lecie — schładzane.

Pompy ciepła Thermoval Polska

Monoblok (MITO) — jednostka zewnętrzna

Ile kosztuje pompa ciepła?

Kwestia, która szczególnie interesuje inwestorów, to oczywiście koszty ponoszone w związku z ogrzewaniem domu pompą ciepła. Tutaj należy rozgraniczyć wydatki inwestycyjne, które sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wybranego modelu, oraz koszty eksploatacyjne, w których zawiera się jedynie energia elektryczna potrzebna do zasilania agregatu. O ile koszty początkowe są łatwe do oszacowania, tak zapotrzebowanie na energię cieplną zależy od bardzo wielu czynników. Ma na nią wpływ metraż budynku, stopień termoizolacji, rodzaj wentylacji, wybrany system ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, grzejniki, maty grzewcze), liczba mieszkańców i ich preferencje (np. ustawiona temperatura w pomieszczeniach). W nowopowstających budynkach, spełniających nowe warunki techniczne 2021, zapotrzebowanie powinno być niskie. EP, czyli roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, nie może według najnowszych norm przekraczać 70 kWh/m2. Szacuje się, że przeciętny dom o metrażu 140 m2 może więc zużywać 10 000–13 000 kWh rocznie, biorąc pod uwagę, że podgrzewana jest również woda użytkowa. Aby obliczyć koszty ogrzewania takiego domu powietrzną pompą ciepła, należy znać współczynnik COP urządzenia (ang. coefficient of performance). Określa on, ile kWh oddanego ciepła przypada na 1 kWh energii elektrycznej pobranej przez pompę. Prostymi słowami, wartość COP informuje nas, ile razy tańsze jest ogrzewanie pompą ciepła w porównaniu do ogrzewania bezpośrednio prądem. Jeśli COP wynosi 3, roczne zużycie również można podzielić przez 3. Dla naszego przykładowego domu, koszty ogrzewania pompą ciepła wyniosą ok. 2 333–3 033 zł rocznie, zakładając średnią cenę 1 kWh na poziomie 0,70 zł. Są to oczywiście wyliczenia wyłącznie poglądowe oraz dotyczą domów budowanych zgodnie z normą WT 2021. Ostateczne koszty zależą od wielu czynników, zastosowanych technologii (np. czy w budynku działa rekuperacja) oraz stylu życia i potrzeb mieszkańców. Wielu inwestorów próbuje dodatkowo obniżyć rachunki poprzez instalację paneli fotowoltaicznych, które produkują „darmowy” prąd i w jeszcze większym stopniu uniezależniają od rosnących cen mediów. W dzisiejszych czasach wydaje się to być pewną inwestycją.

Dofinansowanie do pompy ciepła

Koszty inwestycyjne związane z ogrzewaniem pompą ciepła zwracają się średnio po 5–10 latach. Są one jednak wyższe niż w przypadku innych rodzajów ogrzewania, co może zniechęcać niektórych inwestorów. Warto jednak zainteresować się inicjatywami, które udzielają dofinansowania na instalacje wykorzystujące OZE. Obecnie należy do nich program Moje Ciepło, dzięki któremu można uzyskać dopłatę do pompy ciepła w wysokości 30–45% kosztów inwestycji (nie więcej niż 7 000 zł). Mogą z niego skorzystać właściciele nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których nie znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe. Właściciele budynków modernizowanych mogą z kolei skorzystać z programu Czyste Powietrze, który również wspiera m.in. wymianę starego pieca na pompę ciepła. Istotne dla wnioskujących jest, że jednocześnie można skorzystać również z programu Mój Prąd, który przyznaje dofinansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych. Jest to więc idealna okazja dla osób, które chciałyby ogrzewać swój dom w sposób nowoczesny i wydajny, ale obawiają się wysokich kosztów poniesionych na początkowym etapie. Jeśli Ty też nie jesteś jeszcze zdecydowany, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w kalkulacjach.