Ogrzewanie podłogowe

Gdzie i kiedy warto stosować elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Podłogowe ogrzewanie elektryczne zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Inwestorzy budujący nowe domy wybierają je ze względu na nowoczesność, intuicyjną obsługę i czystą, ekologiczną technologię. W remontowanych budynkach maty i kable grzewcze sprawdzą się ze względu na łatwość w instalacji, która nie wymaga głębokiego skuwania podłoża. Warto również zastosować podłogówkę elektryczną miejscowo, jako uzupełnienie głównego systemu ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe w nowych domach – coraz bardziej popularne

Tendencje rozwoju budownictwa jednorodzinnego w Polsce wskazują, że ogrzewanie elektryczne zyskuje, i w najbliższych latach będzie nadal zyskiwać, na popularności. Wysokie ceny prądu nie odstraszają już tak bardzo, ze względu na możliwość zainstalowania paneli fotowoltaicznych i wytwarzania darmowej energii elektrycznej. A tej w nowoczesnym budownictwie na cele grzewcze zużywa się relatywnie niewiele – odpowiednio ocieplony dom nie powinien przekraczać zapotrzebowania na ciepło rzędu 35-40 W/m2. Również systemy ogrzewania elektrycznego są obecnie bardziej wydajne, a dzięki zautomatyzowanemu sterowaniu pracują w sposób jak najbardziej ekonomiczny. Koszty eksploatacyjne nie są więc tak wysokie, jak przyjęło się uważać.

Przede wszystkim jednak, o wyborze ogrzewania zaczynają decydować inne, nie tylko finansowe, czynniki, takie jak komfort użytkowania, bezpieczeństwo, czystość w domu i brak emisji spalin, a co za tym idzie – czyste powietrze. Ekologia odgrywa obecnie ważną rolę, a ogrzewanie elektryczne może wykorzystywać energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł energii, takich jak elektrownie słoneczne, wodne czy wiatrowe.

Innym istotnym czynnikiem, który przyczynia się do popularności ogrzewania podłogowego elektrycznego jest coraz szersze zastosowanie funkcji inteligentnego domu. Jest to system, który pozwala centralnie sterować pracą wszystkich urządzeń w domu, m.in. oświetleniem, sprzętem audio i video, roletami, bramami oraz oczywiście temperaturą. W tym przypadku warto postawić na pełną automatyzację i podstawowe źródło energii dla całego domu, czyli na prąd.

Niemniej, nawet bez systemu inteligentnego domu, podłogówka elektryczna jest rozwiązaniem niemal bezobsługowym i zautomatyzowanym. Regulator temperatury dba o utrzymanie stałego komfortu cieplnego, a sterowanie Wi-Fi pozwala zarządzać systemem w sposób zdalny.

System grzewczy tego typu jest również polecany osobom, które szczególnie dbają o wystrój pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, dzięki czemu nie zaburza estetyki w projektowanym domu oraz pozwala na dowolną aranżację wnętrz, bez potrzeby uwzględniania ograniczających grzejników. Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie podłogowe nie powinno znajdować się pod elementami stałej zabudowy, czyli np. szafkami w kuchni lub brodzikiem w łazience.

Dlaczego warto wymienić ogrzewanie na elektryczne przewody i maty grzewcze?

Podłogowe ogrzewanie elektryczne to także dobry wybór w remontowanych budynkach. Wiele osób myśli o zamianie grzejników na komfortowe ogrzewanie podłogowe, ale obawiają się oni związanego z tym zakresu prac i czasu trwania całego przedsięwzięcia. W przypadku tradycyjnej podłogówki wodnej jest to rzeczywiście długotrwały i skomplikowany proces. Usunięcie starej podłogi, położenie izolacji termicznej, montaż systemu rur, wykonanie wylewki i jej wygrzanie zgodnie ze sztuką może potrwać nawet 6 tygodni.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego elektrycznego jest rozwiązaniem znacznie szybszym i prostszym. Zmniejsza koszty związane z materiałem i nakładem pracy fachowców i skraca czas montażu. Najcieńsze przewody i maty grzewcze mają zaledwie 1,5-3,5 mm grubości i mogą być układane na istniejącej podłodze. Szczegóły dotyczące montażu tego typu ogrzewania znajdziesz w artykule, w którym omawiamy instalację krok po kroku.

Podłogówka elektryczna: w całym domu czy tylko w łazience?

Ogrzewanie elektryczne podłogowe jako główne źródło ciepła to rozwiązanie przede wszystkim do budynków o dobrej i bardzo dobrej izolacji termicznej. W starszych, słabiej ocieplonych budynkach może być jednak doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego ogrzewania.

Maty grzewcze pod panele lub płytki ceramiczne mogą być z powodzeniem ułożone miejscowo i uruchamiane doraźnie, także poza sezonem grzewczym. Takie rozwiązanie najbardziej polecane jest w łazience, gdzie komfort cieplny jest szczególnie ważny. Podłogowe ogrzewanie elektryczne charakteryzuje się dużą mocą (nawet 170 W/m2), dzięki czemu szybko się nagrzewa i sprawdzi się jako doskonały sposób na podniesienie temperatury w danym pomieszczeniu.

Oprócz łazienek, miejscowe ogrzewanie podłogi można zastosować np. w kuchni lub przedpokoju, czyli w pomieszczeniach, gdzie najczęściej podłoga wykończona jest płytkami. Wystarczy lekko ogrzać podłogę, aby zapewnić komfortowy dla domowników efekt przyjemnej, ciepłej podłogi.