Ogrzewanie podłogowe

Jak jest zbudowane i jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie elektryczne podłogowe to rozwiązanie, które może być zastosowane w nowych domach, jak i remontowanych budynkach. Oferuje inwestorom wybór stosowanych technologii, takich jak maty grzewcze, przewody grzejne do instalacji pod płytkami lub specjalne, cienkie maty do stosowania pod podłogami panelowymi. Cały system opiera się na pracy czujników i regulatorów temperatury, które sterują ogrzewaniem i dbają o komfort cieplny w pomieszczeniach.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne czy wodne – podobieństwa i różnice

Ogrzewanie podłogowe może być zainstalowane w wariancie wodnym lub elektrycznym. Pierwszy z nich wymaga kotła lub pompy ciepła, które ogrzeją wodę krążącą w rurach ułożonych w podłodze. W opcji klasyczne maty grzewcze, przewody lub specjalne maty grzewcze pod panele zasilane są prądem, dzięki czemu to rozwiązanie jest tanie i nie wymaga instalacji kosztownego systemu wodnego. Oba systemy zyskują w Polsce coraz większą popularność.

Podłogówka wodna jest zazwyczaj montowana w nowych domach, w których zaplanowanie całego rozbudowanego systemu nie stanowi problemu już na etapie projektowania domu. Podłogówka elektryczna to z kolei rozsądne rozwiązanie dla nowych, ale też remontowanych budynków, gdzie system instalowany jest w starej podłodze, często bez ingerencji w istniejący już system grzewczy. W istniejących obiektach wystarczy tylko zdemontować podłogę i ewentualnie nadbudować posadzkę.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się także w nowo budowanych domach, jako jedyne lub dodatkowe źródło ciepła. Jest to rozwiązanie wygodne – szybko się uruchamia i natychmiast osiąga pełną moc, a do tego nowoczesne i ekologiczne. Szczególnego znaczenia nabiera fakt rosnącej popularności układów fotowoltaiki, które doskonale nadają się do zasilania systemów ogrzewania elektrycznego tanią energią elektryczną.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do systemu wodnego, ogrzewanie elektryczne nie jest narażone na zamarzanie, kiedy nie pracuje.

Rodzaje podłogówki elektrycznej, czyli kabel grzewczy i maty grzewcze

Instalację elektrycznego ogrzewania podłogowego można przeprowadzić na kilka sposobów. W nowych budynkach najczęściej układa się pętle z kabla grzewczego, w sposób podobny do montażu podłogówki wodnej. W domach remontowanych najlepiej sprawdzą się cieńsze przewody lub maty grzejne. Mogą one mieć jedynie 3 mm grubości, dzięki czemu instaluje się je w warstwie kleju pod płytkami. Jeszcze cieńsze są specjalne maty aluminiowe z elementami grzejnymi – ich grubość nie przekracza 1,5 mm, co pozwala na szybki montaż pod podłogami wykańczanymi panelami.

Bez względu na wybraną opcję, przy ogrzewaniu elektrycznym należy zamontować regulator temperatury z dwoma czujnikami: podłogowym (umieszcza się go w posadzce) oraz powietrznym (znajdującym się w obudowie regulatora). Poziom ciepła w pokoju można wówczas ustawić według własnych preferencji. Gdy czujnik wykryje, że temperatura osiągnęła już pożądany poziom, zasilanie zostanie wyłączone i uruchomione ponownie, kiedy spadnie poniżej ustawionej wartości. Jest to rozwiązanie sprzyjające oszczędzaniu energii.

Za pomocą czujników można również regulować temperaturę podłogi, np. w łazience, kuchni, przedpokoju czy innych pomieszczeniach wyłożonych podłogą ceramiczną lub panelami.

Jak długo nagrzewa się podłogówka elektryczna?

Jedną z największych zalet ogrzewania podłogowego elektrycznego jest to, że zaczyna grzać natychmiast po jego włączeniu. W przeciwieństwie do podłogówki wodnej, w której woda musi pokonać drogę od miejsca grzania (kocioł, pompa ciepła) do rur rozłożonych w pomieszczeniu, w systemie elektrycznym nie występują po drodze znaczne straty energii. Od razu działa z pełną mocą i szybko ogrzewa podłogę.

Istotnym czynnikiem jest także to, że elektryczne maty i kable grzewcze mogą uzyskiwać moc dużo większą niż rury wodne – nawet 170W na m2. To również znacząco przyspiesza działanie tego typu ogrzewania. Szybkość nagrzewania uzależniona jest również od tego czy elementy grzejne umieszczone są w posadzce (dłużej się wygrzewa) czy bezpośrednio pod warstwą wykończeniowa podłogi (szybciej).

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – zużycie prądu

Ogrzewanie prądem uchodzi często za stosunkowo drogie i nieekonomiczne. W dzisiejszych czasach ten stereotyp traci już jednak na aktualności. Nowoczesne technologie pozwalają na coraz bardziej efektywne zarządzanie energią elektryczną. Dzięki urządzeniom wysokiej klasy energetycznej o precyzyjnym sterowaniu można znacząco obniżyć zużycie prądu.

Innym korzystnym rozwiązaniem jest np. piec akumulacyjny. Umożliwia on pobór energii elektrycznej i jej akumulację, tylko w okresie dostaw taniej energii, tzw. drugiej taryfy.

Co więcej, energię elektryczną można pozyskiwać również z odnawialnych źródeł energii, takich jak popularne panele fotowoltaiczne. Warto wziąć to wszystko pod uwagę, dokonać fachowych kalkulacji, a nie sugerować się wyłącznie obiegowymi opiniami.