Ogrzewanie podłogowe

Obalamy mity na temat ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne to różnego rodzaju systemy ogrzewcze wykorzystujące energię elektryczną. Jest ono nie tylko komfortowe, ale także bezpieczne w przeciwieństwie do konkurencyjnych systemów np. opartych na paliwie gazowym.

Dobierając ogrzewanie elektryczne do domu, musimy dowiedzieć się, jaka instalacja sprawdzi się najlepiej. Dostępne są różne rozwiązania bazujące m. in. na piecach akumulacyjnych, grzejnikach elektrycznych, czy też elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.

Wśród tego rodzaju rozwiązań funkcjonuje ogrom mitów, które wprowadzają niepewność co do słuszności podjętej decyzji dotyczącej wykorzystania energii elektrycznej do ogrzewania domu. W niniejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

 

Najpopularniejsze mity na temat ogrzewania elektrycznego:

1. Ogrzewanie podłogowe tylko pod płytkami

Przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego, musimy zadać sobie pytanie, jakie wykończenie podłogi przewidujemy w pomieszczeniu. Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie ceramiczne, ale czy muszą to być płytki? Absolutnie nie! Jest to jedno z lepszych rozwiązań, ale nie jedyne. Może to być podłoga także wykonana z paneli, wykładziny itp. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż ogrzewania, należy dowiedzieć się, czy dane wykończenie podłogi posiada atest zezwalający na instalację na podłogach ogrzewanych. Pamiętajmy, że nie możemy wykorzystywać materiałów wykończeniowych ograniczających emisję ciepła. Powinny one być odporne na podwyższoną temperaturę.

2. Elektryczny grzejnik łazienkowy gorszy niż tradycyjny

Elektryczny grzejnik łazienkowy sprawdza się doskonale zarówno w sezonie grzewczym, jak i poza nim. Może on dogrzewać łazienkę również poza sezonem, co jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnego grzejnika. Natomiast jeśli tego nie potrzebujemy, możemy włączyć go jedynie w trakcie kąpieli, np. po to, aby móc powiesić na grzejniku ręcznik do wysuszenia. Jest to ogromna wygoda!

3. Podłogówka nie dla chorych

Jest to ogromny mit! Ogrzewanie podłogowe jest świetnym pomysłem np. dla alergików. Podłogówka sprawia, że w pomieszczeniu jest optymalna wilgotność, likwiduje to ryzyko powstania pleśni i grzybów. Dzięki korzystnemu rozłożeniu oraz dystrybucji ciepła w pionie nasze stopy są ciepłe, natomiast głowa chłodniejsza, co jest prawidłowe pod względem fizjologii człowieka. W domu, w którym jest założone ogrzewanie podłogowe, powietrze mniej się wysusza. Dzięki czemu ograniczamy prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego – grypy, anginy czy przeziębienia. Również ogromnym plusem ogrzewania podłogowego jest oddawanie ciepła przez promieniowanie (jest one lepiej odbierane przez ludzi niż konwekcja). Ruch powietrza jest wtedy bardzo ograniczony, co minimalizuje wznoszenia się kurzu, a także zawartych w powietrzu wirusów czy bakterii.

4. Braki ciepła w domu

Powszechnie znany jest mit dotyczący tego, iż ogrzewanie podłogowe jest nieskuteczne oraz nie zapewnia ciepła w domu. Nie ma to jednak pokrycia w rzeczywistości. Jeśli taki problem występuje, może to wynikać z niedopracowanego projektu, czy też błędnego zamontowania. Dlatego, zanim zdecydujemy się na montaż, należy dobrze przygotować projekt. Właściwe jego wykonanie gwarantuje jednolity rozkład ciepła w pomieszczeniach. Najlepiej zlecić taką pracę fachowcom i nie martwić się, że coś pójdzie nie tak, jak powinno.

5. Piece akumulacyjne to ogromny wydatek

Nie ma nic bardziej mylnego! Urządzenia te pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy, dzięki podstawowej funkcji magazynowania energii cieplnej. Zgromadzona energia jest oddawana przez kolejny dzień, co sprawia, że ciepło utrzymuje się dłużej. Wiele modeli pieców akumulacyjnych oddaje ciepło, dzięki promieniowaniu oraz konwencji. Rozwiązania pieców dynamicznych wykorzystują nadmuch wentylatora. Instalacja pieca akumulacyjnego jest zatem ekonomicznym rozwiązaniem, o niskim koszcie eksploatacji. Jednak należy pamiętać, że dzieje się tak tylko wtedy gdy, wykorzystamy do ogrzewania pieca tańszą nocną taryfę.

Podsumowanie

Ogrzewanie elektryczne cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na niskie koszty zakupu i montażu. Jest to idealne rozwiązanie w budownictwie energooszczędnym. Energia elektryczna, którą zasilane jest takie ogrzewanie to najpowszechniej dostępne, najbardziej komfortowe i przede wszystkim bezpieczne w eksploatacji medium.