Ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe a wykończenie podłogi

Jaka podłoga jest najlepsza na wodne i elektryczne ogrzewanie podłogowe? Opinie fachowców wskazują na to, że jest to kamień naturalny i płytki ceramiczne. Stosunkowo dobre właściwości wykazują także panele laminowane i winylowe. Najsłabiej sprawdza się drewno, które mimo to ma wielu amatorów ceniących naturalne piękno i ponadczasowość. Bez względu na wybrane wykończenie należy pamiętać o tym, aby bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta i wybierać odpowiednie produkty przystosowane do instalacji na podłogach ogrzewanych.

Podłoga na ogrzewanie podłogowe – opinie i porady

Podłogowe ogrzewanie elektryczne lub wodne powinno przede wszystkim efektywnie przekazywać ciepło do pomieszczenia, a efektywność ta w dużej mierze zależy od materiału wybranego na wykończenie podłogi i jego oporu cieplnego, czyli stosunku grubości warstwy materiału do jego współczynnika przewodzenia ciepła. Oblicza się go według wzoru R = d/λ, gdzie d to grubość materiału, a λ współczynnik przewodzenia ciepła odpowiedni dla każdego materiału. Z zasady opór cieplny warstw powyżej elementów grzewczych powinien być jak najmniejszy, a poniżej i z boku jak największy. Materiał, który najlepiej spełnia te warunki to kamień naturalny, np. granit czy marmur. Opór cieplny marmuru o grubości 10 mm to zaledwie ok. 0,005 m2*K/W. Ma on jednak dużą wadę – jest to cena.

Podłoga z kamienia naturalnego jest bardzo kosztowna. Tańszym odpowiednikiem, który charakteryzuje się podobnym oporem cieplnym są płytki ceramiczne (R=0,012 m2*K/W). Są one klejone do podłoża za pomocą kleju, który również przewodzi ciepło i, jeżeli dokładnie wypełnia przestrzeń pod materiałem wykończeniowym, usprawnia emisję ciepła do pomieszczenia. Wykonanie posadzki z kamienia czy płytek ma jeszcze dodatkowy plus w przypadku ogrzewania elektrycznego – maty grzewcze czy kabel grzewczy mogą zostać umieszczone w warstwie kleju, a nie jak w przypadku drewna lub paneli w wylewce betonowej. Dzięki temu rozwiązaniu droga ciepła jest krótsza, a efektywność ogrzewania wyższa.

Mimo wielu zalet, podłogi kamienne i ceramiczne mają również swoich przeciwników. Podnoszą oni, że tego typu powierzchnie mogą być nieprzyjemnie zimne poza sezonem grzewczym. Często chodzi po prostu o kwestie estetyczne – panele, podłoga drewniana lub wykładzina mogą bardziej trafiać w gust domowników. Tego typu wykończenie jest możliwe, ale wymaga modyfikacji wymagań technicznych i instalacyjnych dla elementu ogrzewającego podłogę.

Jednak istnieją już opracowane i sprawdzone, nowoczesne rozwiązania, które doskonale się sprawdzają, szczególnie w przypadkach konieczności ogrzewania pomieszczenia wyłożonego bardzo popularnymi panelami podłogowymi. Maty Thermoval WT 2010AL to specjalnie do tego celu stworzony produkt.

Konstrukcja maty oparta na podwójnym płaszczu aluminiowym równomiernie rozprowadza ciepło pod warstwą paneli, nie przegrzewa materiału wykończeniowego i podczas procesu ogrzewania nie powoduje odkształceń powierzchni podłogi. Nad prawidłową, odpowiednią temperaturą podłogi czuwają nowoczesne regulatory współpracujące z czujnikami podłogowymi posiadające dokładność pomiarową na poziomie 0.5,1°C. Maty instaluje się w technologii suchego montażu, tuż pod panelami, co jest jednym z najtańszych i równocześnie najprostszych sposobów montażu instalacji ogrzewania podłogowego.

Jakie panele nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia podłogi. Są one praktyczne, trwałe i stosunkowo tanie. Nie każde są jednak odpowiednie do ogrzewania podłogowego i tę informację producenta należy sprawdzić w pierwszej kolejności. Wiele rodzajów paneli nie jest odpornych na szybko pojawiające się różnice temperatur lub niedostatecznie przewodzą one ciepło.

Do podłogówki dobrze sprawdzą się panele laminowane lub winylowe, które są bardziej wytrzymałe i charakteryzują się niższym oporem cieplnym, nawet 0,020 m2*K/W w przypadku paneli winylowych o grubości 10 mm. Według norm nie może on przekraczać 0,15 m2*K/W. Warto wybrać panele z zatrzaskami, których nie trzeba przyklejać, ponieważ podłoga będzie mogła swobodnie pracować przy zmianach temperatur i rozszerzaniu się paneli.

Drewno przy podłogówce – czy warto?

Naturalne drewno nie najlepiej znosi cykliczne zmiany temperatury i stosunkowo słabo przewodzi ciepło, a mimo to ma wielu zwolenników, którzy nie chcieliby z niego zrezygnować przy ogrzewaniu podłogowym. Wybierając takie rozwiązanie należy liczyć się z tym, że efektywność ogrzewania może być niższa niż w przypadku podłogi kamiennej, płytek, a nawet paneli. Gatunki drewna, które najlepiej sprawdzają się przy podłogówce to dąb lub drewno egzotyczne, takie jak merbau, iroko, doussie i tek.

Warto kierować się nie tylko oporem cieplnym (ten waha się pomiędzy 0,07 a 0,11 m2*K/W w zależności od grubości desek), ale również jak najmniejszą kurczliwością i długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Należy pamiętać o tym, że dobry materiał drzewny przeznaczony do zastosowania na podłodze ogrzewanej, to materiał odpowiednio przygotowany, wysuszony, sezonowany i niejednokrotnie odpowiednio wstępnie zaimpregnowany. Te wymagania dotyczą wszelkich rodzajów ogrzewania podłogowego, wodnego, elektrycznego instalowanego w wylewce czy też elektrycznego instalowanego pomiędzy legarami wspierającymi podłogę drewnianą.

Warto poruszyć także kwestię materiałów dywanowych. Charakteryzują się one wysoką izolacją termiczną, przez co nie są polecane przy ogrzewaniu podłogowym. Mimo to, wiele osób nie wyobraża sobie sypialni bez miękkiej wykładziny.

Zdrowa podłoga na ogrzewanie podłogowe

Kwestie zdrowotne w kontekście ogrzewania podłogowego to temat, którego nie można lekceważyć. Dlatego wybierając materiały do wykończenia posadzki należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń z instrukcji i wybierać jedynie produkty przeznaczone do tego typu ogrzewania. Dotyczy to nie tylko samych powierzchni, ale też klejów, podkładów i pozostałych elementów.

Podłoga nieprzystosowana do ogrzewania podłogowego może przy podgrzaniu wydzielać szkodliwe dla człowieka związki chemiczne i aromatyczne. Dotyczy to zwłaszcza wykładzin. Należy również pamiętać, by nie przekraczać maksymalnej dopuszczalnej temperatury określonej przez producenta materiału wykończeniowego oraz sprawdzić czy produkt jest rekomendowany do stosowania na podłogach ogrzewanych.