Jak wybrać odpowiedni klimatyzator?
W świecie nieustannie rosnących temperatur, gdzie letnie upały stają się coraz bardziej dotkliwe, klimatyzatory przestały być luksusem – stały się koniecznością. Jak dobrać moc chłodniczą klimatyzatora? Jakie cechy powinien mieć idealny klimatyzator? Jakie technologie sprawiają, że jest bardziej wydajny, ekologiczny, czy cichy? Dlaczego niektóre modele zużywają mniej energii, a inne zapewniają lepszą jakość powietrza? Teraz poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania z naszego poradnika oraz materiału wideo.
Dobór mocy klimatyzatora
Poprawny dobór mocy klimatyzatora to podstawa wydajnie działającej klimatyzacji w domu czy miejscu pracy. Urządzenie o zbyt małej mocy nie schłodzi powietrza w pomieszczeniu do wymaganej temperatury. Zaś sprzęt o mocy większej niż potrzebna, jest droższy w zakupie i eksploatacji.
W dużym uproszczeniu moc chłodniczą klimatyzatora oblicza się na podstawie wzoru: powierzchnia pomieszczenia w m2 x 100 = (W) czyli moc chłodnicza klimatyzatora. Jednak należy pamiętać, że na podstawie wielkości i wysokości pomieszczenia możliwe jest określenie jedynie przybliżonej mocy klimatyzatora.
W celu uzyskania precyzyjnych wyników należy ponadto uwzględnić:
- liczbę osób przebywających stale w danym wnętrzu;
- ilość urządzeń generujących ciepło (np. lodówka, telewizor, komputer itp.);
- ilość i rodzaj punktów świetlnych (np. żarówki tradycyjne lub typu LED);
- usytuowanie pomieszczenia (np. parter, piętro, poddasze) i sąsiedztwo innych pomieszczeń (klimatyzowanych, nieklimatyzowanych);
- izolację termiczną ścian, podłóg, stropu;
- rodzaj osłon okiennych (zewnętrzne, wewnętrzne);
- powierzchnię i usytuowanie względem stron świata wszystkich przeszkleń.
Jest klika typowych przykładów, w których moc chłodniczą dobieranych klimatyzatorów zwiększa się w sposób obligatoryjny. To przede wszystkim dodanie 100 W na każdego stale korzystającego z klimatyzacji użytkownika i od 100 do 200 W na każde urządzenie generujące ciepło podczas pracy.
Ponadto zapotrzebowanie na moc chłodniczą należy zwiększyć:
- o 10 – 20% w przypadku pomieszczeń o słabej izolacji;
- o 10 – 20% dla salonów połączonych z kuchnią;
- o 20 – 30% dla pomieszczeń z oknami usytuowanymi na zachód;
- o 30 – 50% dla poddaszy użytkowych.
Pamiętajmy jednak, że autoryzowani przedstawiciele firmy Thermoval dysponują oprogramowaniem, dzięki któremu obliczenie zapotrzebowania na moc chłodniczą klimatyzatorów jest precyzyjne i trwa jedynie chwilę.
Cechy dobrych klimatyzatorów
Klimatyzatory Thermoval idealnie regulują temperaturę pomieszczenia. Efektywnie chłodzą pomieszczenia w gorących miesiącach, a niektóre modele zapewniają ciepło w chłodniejszych porach roku. Oto kilka ich najważniejszych cech, dzięki którym przekonasz się jak dobrze pasują do Twojego domu czy mieszkania:
- Regulują wilgotność pomieszczenia
Wysoka wilgotność może sprawiać, że powietrze jest duszne i niewygodne. Klimatyzatory Thermoval obniżają wilgotność powietrza, co dodatkowo pomaga w chłodzeniu.
- Poprawiają jakość powietrza
Klimatyzatory wyposażone są w filtry, które usuwają zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki, zarodniki pleśni i inne alergeny, oraz niektóre bakterie.
- Są ciche
Klimatyzatory Thermoval są ciche, aby nie zakłócały snu ani codziennych czynności.
- Zużywają mniej energii
Są energooszczędne, o wysokiej klasie energetycznej, co oznacza, że zużywają mniej energii do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń.
- Są wygodne i łatwe w obsłudze
Wielofunkcyjny pilot, czy intuicyjny interfejs na smartfonie dają możliwość zdalnego sterowania oraz programowania klimatyzatora.
- Są trwałe i niezawodne
Klimatyzatory Thermoval są niezawodne, z długim okresem gwarancji i solidnym wsparciem technicznym ze strony producenta.
- Są przyjazne dla środowiska
Klimatyzatory są zaprojektowane z myślą o środowisku, korzystają z chłodziw, które mają niewielki wpływ na zmianę klimatu i nie niszczą ozonosfery.
Funkcje dobrych klimatyzatorów
W materiale video znajdziesz szczegółowe informacji na temat specyfiki poszczególnych modeli. Poniżej przedstawiamy wspólne cechy, technologie i innowacje, które są obecne w każdym z klimatyzatorów dostępnych w ofercie Thermoval, niezależnie od modelu czy przeznaczenia.
- Funkcja „Programowanie tygodniowe” pozwala na ustawienie indywidualnych harmonogramów chłodzenia lub ogrzewania dla każdego dnia tygodnia.
- „Tryb czuwania” redukuje zużycie energii poprzez minimalizację pracy urządzenia podczas braku aktywności użytkownika.
- „Tryb snu” dostosowuje pracę urządzenia w nocy, zapewniając komfortowe warunki i jednocześnie zmniejszając zużycie energii.
- „Auto restart” automatycznie przywraca działanie urządzenia po przerwaniu zasilania, zachowując wcześniej ustawione parametry.
- „Auto czyszczenie” automatycznie uruchamia proces eliminacji wilgoci i bakterii z wnętrza urządzenia, zapewniając świeże i zdrowe powietrze.
- „Dwustronne odprowadzenie skroplin” umożliwia odprowadzanie skondensowanej wody zarówno z lewej, jak i prawej strony urządzenia, dostosowując się do warunków montażowych.
- „Timer” pozwala na ustawienie konkretnego czasu włączenia lub wyłączenia urządzenia, umożliwiając automatyczną kontrolę pracy klimatyzatora.
- „Follow me” dostosowuje temperaturę w oparciu o lokalizację pilota, zapewniając optymalny komfort termiczny w miejscu, gdzie się aktualnie znajdujesz.
- „Start z niskim poborem prądu” umożliwia uruchomienie urządzenia z minimalnym zużyciem energii, zmniejszając obciążenie sieci elektrycznej.
- „Inteligentne odszranianie” automatycznie wykrywa i eliminuje powstawanie szronu na wymienniku ciepła, zapewniając efektywną pracę urządzenia nawet w niskich temperaturach.
- „Silnik DC” odnosi się do zastosowania silnika prądu stałego, który oferuje wyższą efektywność i cichszą pracę w porównaniu z tradycyjnymi silnikami prądu przemiennego.
- „Automatyczne żaluzje góra/dół” pozwala na regulowanie kierunku przepływu powietrza pionowo, zapewniając równomierne rozprowadzenie chłodzonego lub ogrzewanego powietrza w pomieszczeniu.
- „12 biegów wentylatora” umożliwia wybór spośród dwunastu różnych prędkości pracy wentylatora, dostosowując przepływ powietrza do indywidualnych preferencji i potrzeb pomieszczenia.
Zapraszamy do poznania charakterystycznych cech poszczególnych modeli. Zobacz filmy: